Артроз кульшового суглоба (коксартроз)

Дегенеративне захворювання, що характеризується прогресуючим зношуванням хрящової прошарку кульшового суглоба.

Причини

Частіше проявляється у людей старших за 50 років. Надлишкова маса тіла загострює симптоми захворювання, в той час як втрата ваги зменшує прояв. Також існує генетична схильність, тобто в певних сім’ях артроз зустрічається частіше, ніж в інших. До факторів ризику належать попередні травми кульшового суглоба і переломи прилеглих кісток.

Симптоми

Симптоми артрозу кульшового суглоба з часом завжди прогресують. Часто пацієнти відзначають загострення захворювання в осінньо-весняний періоди, біль також може залежати від зміни погоди.

– Біль у спокої, трохи зменшується при ходінні
– Обмеження обсягу рухів у суглобі
– Скутість в русі
– Підвищена чутливість в ділянці суглоба
– Набряк м’яких тканин навколо суглоба
– Деформація суглоба

Оцінка стану суглоба здійснюється на підставі огляду та рентгенограми. За допомогою рентгена визначають стадію захворювання та призначають відповідне лікування.

Лікування артрозу

Лікування артрозу кульшових суглобів починають з найпростіших кроків з переходом на більш складні, і коригуються в залежності від ефективності тих чи інших методів.

 

Зниження ваги. Чим менше вага, тим менше перевантажуються суглоби і, відповідно, менше проявляються симптоми захворювання.

Зміна активності. Деякі види фізичних навантажень, пов’язані з перевантаженням суглобів необхідно обмежити (біг, важка атлетика і т.д.). У той час як фізичні вправи, не пов’язані з перевантаженням суглоба, збільшують обсяг рухів, зменшують біль і уповільнюють прогресування захворювання (плавання, лижі, орбітрек і т.п.).

Додаткова опора. При значних болях для розвантаження суглоба застосовують милиці або тростинки.

Фізіотерапія. Зміцнення м’язів навколо кульшового суглоба сприяє зменшенню перевантаження суглоба, запобігає розвитку гіпотрофії (атрофії) м’язів, які є важливим елементом підтримки функції тазостегнового суглоба.

Ортопедичні супінатори (устілки). За допомогою ортопедичних супінаторів коригується біомеханіка ходи, досягається правильний розподіл маси на кульшовий суглоб, зменшуються прояви захворювання.

Протизапальні препарати. Для лікування запалення і болю, викликаних захворюванням, застосовують нестероїдні протизапальні препарати (Диклофенак натрію, Мелоксикам, Ібупрофен і тощо).

Біологічна терапія артрозу. PRP- і MSK-терапія отримують все більшу популярність при лікуванні артрозу суглобів. Більш детальна інформація у відповідних розділах нашого сайту.

PRP-терапія>>>

Цитокин-терапия>>>

PRP-терапія >>>

MSK-терапія >>>

Гормональні ін’єкції в суглоб. Ін’єкції гормональних препаратів (кортизон) ефективно допомагають зменшити біль та запалення в суглобі. Проте слід бути вкрай обережним із застосуванням цих препаратів, тому що вірогідність побічних дій від такої терапії часто переважують можливі позитивні результати.

Замінники суглобової рідини. Ін’єкції препаратів гіалуронової кислоти дуже ефективно і з мінімальними побічними ефектами допомагають на тривалий час (до 1 року) значно знизити симптоми і сповільнити прогресування захворювання.

Хондропротектори. Глюкозамін та Хондроітин – безпечні та ефективні препарати, які часто застосовуються для лікування артрозу кульшового суглоба.

Тотальне ендопротезування. Повна заміна суглобових поверхонь кульшового суглоба на металеві імплантати.

Артроз кульшового суглоба (коксартроз) дегенеративно-дистрофічне захворювання що вражає кульшовий суглоб характеризується прогресуючим перебігом і порушенням статодинамічної функції опорно-рухового апарату.

Читати далі


Кульшовий коксартроз вражає спочатку суглобовий хрящ (розвивається його витончення, розволокнення, фрагментація). Як компенсаторна реакція суглобових поверхонь кульшового суглоба утворюються крайові кісткові розростання.
Розрізняють первинний артроз кульшового суглоба або коксартроз кульшового суглоба неясної етіології. Вторинний кульшовий артроз може виникнути на тлі дисплазії кульшового суглоба або вродженого вивиху стегна, асептичного некрозу головки стегнової кістки, хвороби Пертеса, перенесеної травми (забій, перелом, вивих).
Патогенез, внаслідок чого розвивається коксартроз суглобів відсутній. Більшість вчених вважає, що пусковим механізмом є порушення кровообігу в суглобі за рахунок погіршення венозного відтоку; особливу роль мають механічні фактори, що викликають перевантаження суглоба, які ведуть до біохімічних змін в самому хрящі, у сумі визначають швидкість розвитку дегенеративного процесу і стадію захворювання (ступеня коксартрозу).
На сьогоднішній день існує безліч різних методів лікування коксартрозу суглобів.
При III ступені артрозу кульшового суглоба лікування тільки хірургічне, за допомогою ендопротезування. Ендопротезування кульшового суглоба (вид кульшовий коксартроз лікування) являє собою заміну пошкодженого суглоба штучним протезом.
При I і II ступені коксартроза кульшового суглоба лікування проводиться без хірургічного втручання. Використовуються такі методи коксартроз лікування:
Медикаментозна терапія:
– Нестероїдні протизапальні препарати (індометоцін, піроксикам, кетопрофен), які призначаються в період запалення;
– Лікування кульшового артрозу фізіотерапією (застосування електротерапії, індуктотермії, магнітотерапії, УВЧ-терапії, ультразвукової терапії).
– Масаж для лікування артрозу кульшового суглоба. Його дія спрямована на поліпшення кровообігу, зміцнення м’язів, зняття больового синдрому, набряклості, а також збільшенню діастаза між з’єднаними елементами суглоба.
– Гімнастика для лікування артрозу кульшового суглоба (вправи підбираються індивідуально). Рекомендовано виконання вправ, спрямованих на зміцнення м’язів суглоба).