Артроз колінного суглоба (гонартроз)

Дегенеративне захворювання, що характеризується прогресуючим зношуванням хрящового прошарку колінного суглоба.

Причини
Частіше проявляється у людей після 50 років. Надлишкова маса тіла загострює симптоми захворювання, в той час як втрата ваги зменшує його прояв. Також існує генетична схильність, тобто в певних сім’ях артроз зустрічається частіше ніж в інших. До факторів, що погіршують стан, належать попередні травми коліна, менісків і зв’язок.

Симптоми
Симптоми артрозу колінного суглоба з часом завжди прогресують. Часто пацієнти відзначають загострення захворювання в осінньо-весняний періоди, біль також може залежати від зміни погоди.
– Біль у спокої, трохи зменшується під час ходи
– Обмеження обсягу рухів у суглобі
– Скутість в русі
– Підвищена чутливість в області суглоба
– Набряк м’яких тканин навколо суглоба
– Деформація суглоба

Оцінка стану суглоба здійснюється на підставі огляду та рентгена. За допомогою рентгена визначається стадія захворювання і призначається відповідне лікування.

Лікування артрозу
Лікування артрозу колінних суглобів починають з найпростіших кроків з переходом на більш складні,що коригуються в залежності від ефективності тих чи інших методів.
Зниження ваги. Чим менше вага, тим менше перевантажуються колінні суглоби і, відповідно, менше проявляються симптоми захворювання.

Зміна активності. Деякі види фізичних навантажень, пов’язаних з перевантаженням суглобів, необхідно обмежити (біг, важка атлетика і т.д.). У той час як фізичні вправи, не пов’язані з перевантаженням суглоба, збільшують обсяг рухів, зменшують біль і уповільнюють прогресування захворювання (плавання, лижі, орбітрек і т.п.).

Додаткова опора. При значних болях для розвантаження суглоба застосовують милиці або тростинки.

Фізіотерапія. Зміцнення м’язів навколо колінного суглоба сприяє зменшенню перевантаження суглоба, запобігають гіпотрофію (атрофію) м’язів, які є важливим елементом підтримки функції коліна.

Ортопедичні супінатори (устілки). За допомогою ортопедичних супінаторів коригується біомеханіка ходи, досягається правильний розподіл маси на колінний суглоб, зменшуються прояви захворювання.

Протизапальні препарати. Для лікування запалення і болю, викликаних захворюванням, застосовують нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП).

Біологічна терапія артрозу. PRP-, MSK- та Цитокін-терапія отримують все більшу популярність при лікуванні артрозу суглобів. Більш детальна інформація у відповідних розділах нашого сайту.

Гормональні ін’єкції в суглоб. Ін’єкції гормональних препаратів (кортизол) ефективно допомагають зменшити біль і запалення в суглобі. Проте слід бути вкрай обережним із застосуванням цих препаратів, тому що вірогідність побічних дій від такої терапії часто переважують над можливими хорошими результатами.
Замінники суглобової рідини. Ін’єкції препаратів гіалуронової кислоти дуже ефективно і з мінімальними побічними ефектами допомагають на тривалий час (6-12 міс) значно знизити симптоми і сповільнити прогресування захворювання.
Хондропротектори. Глюкозамін та Хондроітин – безпечні та ефективні препарати, які часто застосовуються для лікування артрозу колінного суглоба.
Артроскопічний дебрідмент колінного суглоба. Питання ефективності артроскопічного втручання при артрозі колінного суглоба залишається суперечливим, однак для зняття деяких специфічних симптомів достатньо ефективним.
Остеотомія. Хірургічне втручання, яке використовується для вирівнювання осі нижньої кінцівки. Ефективно у молодих людей при мінімальному ураженні хрящової прошарку суглоба.
Тотальне ендопротезування. Повна заміна суглобових поверхонь колінного суглоба на металеві імплантати.
Часткова заміна колінного суглоба. Так зване одновиросткове ендопротезування колінного суглоба, при якому місце дефекту суглобового хряща замінюється металевою пластиною. Показання до цієї процедури досить обмежені.

Серед дегенеративно-дистрофічних захворювань опорно-рухового апарату артроз колінного суглоба займає особливе місце.
Читати далі

Гонартроз характеризується прогресуючим руйнуванням хрящової тканини, деформацією суглоба і порушенням його функціонування. Розрізняють два типи гонартроз суглобів. Первинний або ідіопатичний гонартроз колінного суглоба – причина розвитку його не відома. Первинний гонартроз колінного суглоба характерний для людей похилого віку, і частіше їм страждають жінки.
Вторинний гонартроз (колінний артроз), виникає на тлі патологічних змін (травма колінного суглоба, порушення розвитку, на тлі захворювань колінного суглоба інфекційних або системних та ін.).
Виділяють 3 ступеня гонартроза. Гонартроз першого ступеня характеризується болем, що періодично виникає після тривалої ходи або іншого навантаження.
Гонартроз другого ступеня характеризується наростанням симптоматики – больовий синдром стає більш тривалим і інтенсивним, поява крепітації.
Гонартроз третього ступеня характеризується прогресуванням всіх симптомів.
Лікування колінного суглоба при гонартрозі починається з огляду лікаря з подальшим проведенням рентгенологічного дослідження.
Гонартроз – дегенеративне прогресуюче захворювання, тому колінний артроз лікування часто носить симптоматичний характер. Гонартроз лікування повинно бути засноване на принципі комплексного та всебічного впливу. Артроз колінного суглоба лікування вимагає, щоб пацієнт відмовився від шкідливих звичок.
Гонартроз колінного суглоба лікування при прогресуванні вимагає медикаментозного лікування, тому використовуються в комплексі нестероїдні протизапальні препарати, які дозволяють зняти запалення і знизити больовий синдром. Також серед превентивних методів медикаментозної терапії використовують препарати групи хондропротекторів. Серед додаткових методів комплексної терапії хворим призначають курси фізіотерапевтичного лікування та лікувальної фізкультури.
Ортопедичне лікування гонартрозу 2 ступеня колінного суглоба включає використання тростини під час ходи для розвантаження хворого суглоба, а також спеціальних ортезів. Лікування гонартроза 3 ступеня колінного суглоба при неефективності консервативного лікування припускає проведення артроскопічних втручань.