MSK-терапія

Лікування стовбуровими клітинами (MSK-терапія) прийнято вважати інноваційним, провідним методом, що заснована на ключовий їх особливості – недиференційності (неналежність до будь-якої конкретної тканини), а, отже, вони мають здатність розмножуватися і розвиватися в спеціалізовані клітини різних тканин.

У людини налічується всього понад 220 видів різних клітин. При цьому стовбурові клітини зберігаються та продовжують виконувати свої функції і в дорослому організмі. За допомогою них відбувається оновлення тканин організму та їх відновлення. А значить, стовбурові клітини можуть бути виділені у людей різного віку.

Стовбурові клітини можна охарактеризувати як будівельників організму. Стовбурові клітини активізують регенеративні функції пошкоджених тканин, що веде до подальшого їх відновлення. До того ж, стовбурові клітини можуть запускати протизапальні процеси, а також призводити до формування нових кровоносних судин.

Механізм відновної дії стовбурових клітин пояснюють їх здатністю трансформуватися в різні клітини, таким чином відновлювати пошкоджені органи, та за допомогою продукції різноманітних чинників відновлювати функціональну активність інших клітин.

В залежності від захворювання, віку та стану пацієнта, кращим може бути те чи інше джерело стовбурових клітин. Стовбурові клітини дорослої людини можна поділити на три основні групи: гемопоетичні (кровотворні), мультипотентні мезенхімальні (стромальні) та тканиноспеціфічні клітини-попередниці.

Найбільш поширений тип – це гемопоетичні (кровотворні) стовбурові клітини (ГСК), що дають початок усім клітинам крові. Гемопоетичні стовбурові клітини є справжніми організаторами регенерації тканин. Примітно те, що їх кількість не зменшується з віком.

Інший тип стовбурових клітин, пов’язаних з регенерацією тканин – мезенхімальні стромальні клітини (МСК), здатні диференціюватися в клітини кісткової і хрящової тканини. МСК зазвичай доставляються в пошкоджені ділянки тіла через кровотік та як попередники сполучної тканини, готують ґрунт для решти стовбурових клітин, та організовують їхню роботу.

Ділянки в організмі з недостатнім кровопостачанням називаються зонами гіпоксії. Вони знаходиться в таких анатомічних структурах як, ротаторна манжета плеча, суглоби, меніски, тканини, та інші структури з пошкодженням сухожиль. Як правило, такі ділянки не в змозі регенерувати належним чином, тому організм не посилає потрібної кількості клітин-будівельників до місця пошкодження. Неналежне кровопостачання в цих ділянках означає, що організм не розпізнає травму. На щастя, ми в змозі справлятися з незначними травмами за допомогою тромбоцитів плазми (PRP-терапія), фактично імітуючи кровопостачання, що дозволяє тромбоцитам розпізнати пошкодження та звільнити фактори росту, які в свою чергу пропонують організму відправляти різні стовбурові клітини до місця пошкодження.

Отримання стовбурових клітин

Стовбурові клітини, добуваються шляхом аспірації (всмоктування) з кісткового мозку таза пацієнта тонкою голкою. Оскільки пацієнт отримує місцевий анестетик, він відчуває лише легкий дискомфорт від даної процедури. У більшості випадків потрібно 20-30 куб. см аспірата кісткового мозку. Пунктат включає в себе тромбоцити, мезенхімальні стовбурові клітини та інші види стовбурових клітин, що використовуються в терапії. Пунктат розміщується в спеціальний контейнер, який в свою чергу поміщається в центрифугу. Центрифуга обертає матеріал на високій швидкості, таким чином відокремлюючи тромбоцити і стовбурові клітини від залишилася крові та інших її елементів. Важливо розуміти, що стовбурові клітини самі по собі не в змозі відновити пошкоджену ділянку. Ці клітини повинні бути правильно спрямовані, і тромбоцити допомагають це зробити. По суті, стовбурові клітини є будівельником, а тромбоцити – їхнім керівником. Як тільки стовбурові клітини активуються, вони починають виконувати безліч важливих функцій.

MSK-терапія – процес відновлення, який займає кілька тижнів або місяців. Як правило, для повного завершення процесу відновлення потрібно від двох до трьох місяців, але в більшості випадків поліпшення можна помітити набагато раніше. Близько двох-шести тижнів після введення стовбурових клітин пацієнт отримує тромбоцити плазми в ділянку пошкодження; за тим слід ще один укол через два-шість тижнів. Такі ін’єкції дозволяють стовбуровим клітинам рости і проліферувати в хрящовій тканині.

Існують різні умови, які можуть вплинути на хід лікування стовбуровими клітинами: одні позитивно, інші негативно. Пацієнтам, які проходять процедури лікування стовбуровими клітинами або тромбоцитами плазми, рекомендується звести до мінімуму вживання алкоголю, так як його вживання перешкоджають здатності організму звільняти стовбурові клітини. І навпаки, деякі такі добавки як Екстракт чорниці, Вітамін D3, Екстракт зеленого чаю, збільшують кількість стовбурових клітин.

Ефективність MSK-терапії була підтверджена численними дослідженнями європейських і американських університетів.