ЛФК при остеохондрозі хребта

Остеохондроз хребта – хронічне прогресуюче захворювання, що характеризується дегенеративно-дистрофічними змінами в міжхребцевих дисках. Процес дегенерації міжхребцевих дисків і суглобів хребта часто супроводжуються больовим синдромом. Лікування остеохондрозу хребта – довгий і трудомісткий процес. Важливо, щоб він включав в себе різні підходи, адже тільки комплексне лікування здатне дати по-справжньому стійкий і якісний результат, зберегти функцію міжхребцевих дисків і максимально продовжити їх життя. Традиційні схеми лікування цього захворювання, як правило, включають в себе медикаментозну терапію, методи народної медицини, фізіотерапію, масаж, а також комплекс спеціальних фізичних вправ (ЛФК).

Важливо пам’ятати!

1. Лікувальна фізкультура, як правило, проводиться тільки в період ремісії захворювання, коли симптоми, такі як біль і обмеження рухів в тому чи іншому відділі хребта – мінімальні або відсутні. Виконуючи лікувальні вправи в період загострення, ви не тільки можете заподіяти виникненню болю, але і можете сприяти погіршенню стану хребта в цілому.
2. Перед тим, як приступати до виконання спеціальних фізичних вправ, у тому числі знайдених на нашому сайті, обов’язково проконсультуйтеся з вашим лікарем. Не виключено, що певні рухи з лікувального комплексу вам не показані, або в даний час на даному етапі лікування їх виконання може заподіяти шкоду.
3. Будь-яка лікувальна фізкультура при остеохондрозі необхідна для того, щоб, з одного боку, дати навантаження на м’язи спини, а з іншого – не перевантажувати хребет. Якщо в комплексі вправ, які ви використовуєте, дано занадто великі навантаження, наполегливо рекомендуємо відмовитися від їх виконання і обов’язково проконсультуватися з лікарем.
4. У правильному комплексі лікувальної фізкультури при остеохондрозі, статичні навантаження повинні переважати над динамічними. Статичне навантаження – це коли у вправах вам потрібно в якийсь момент завмерти (наприклад, при підйомі ноги) і побути в цьому положенні певну кількість секунд. Завдяки таким статичним вправам м’язи отримують необхідну для їх зміцнення навантаження, а сам хребет не зношується, тому що при таких вправах рух в ньому мінімальний.
5. Лікувальна фізкультура для хребта – єдиний метод лікування, який не вимагає від вас ні грошей, ні ліків, ні коштовного устаткування. Запасіться терпінням і силою волі. Виконуйте всі вправи регулярно та в повному обсязі.
6. При остеохондрозі хребта категорично заборонено піднімати тяжкості.

Основні правила лікувальної фізкультури при остеохондрозі:
– Перед виконанням вправ рекомендовано виконати контроль артеріального тиску;
– Вправи виконувати плавно, в повільному темпі, енергійні рухи протипоказані;
– Збільшення інтенсивності та кількості повторень необхідно нарощувати поступово і обережно;
– Вправи виконуються в положенні лежачи або стоячи;
– Вправи необхідно виконувати регулярно;
– При появі різких больових відчуттів заняття необхідно припинити.

Лікувальна фізкультура категорично протипоказана у випадках, коли:

– Підвищена температура тіла;
– У період гострих запальних захворювань, пахових грижах та важких серцево-судинних захворюваннях.

lfk_ukr11

Методичні рекомендації при загостренні остеохондрозу
1. Слід дотримуватися постільного режиму. Дозволені рухи в дистальних відділах кінцівок (кисті, стопи).
2. Для розвантаження поперекового відділу необхідно під гомілки покласти валик або високу подушку, оскільки в такому положенні розвантажується поперековий відділ хребта.
3. Поступово, у міру стихання болю включаються різні вправи, мінімально використовуються вправи з вихідного положення сидячи.
4. Необхідно уникати виконання рухів, представлених далі, в таблиці.
lfk_ukr22

Після виконання комплексу вправ дайте 5-10 хвилин відпочинку для відновлення і обов’язково проконтролюйте артеріальний тиск.

Комплекс вправ при остеохондрозі хребта (для друку)

Завантажити комплекс вправ в .pdf

На нашому сайті www.artroz.kiev.ua Ви також можете знайти всю інформацію про артроз, методи його діагностики та лікування, а також інші комплекси вправ.